Jak vybrat sekačku?

Nabídka zahradních sekaček na trávu se pohybuje v několika cenových kategoriích a dá se říci, že s výkonem, kvalitou zpracování a vybavením stoupá přímou úměrou i cena. Často se stane, že v rámci úspor zahrádkář zakoupí sekačku s nedostatečným výkonem nebo ji neodborně používá a to je potom nejběžnější příčina poruch a reklamací.

Zahradník by měl volit sekačku podle druhu její konstrukce v závislosti na velikosti sekané plochy.

Při sekání větších travnatých ploch je sekačka na trávu zatěžována intenzivněji a častěji, než když budete sekat plochy malé např. do 200 m2. Tělo sekačky bývá většinou:

  • plastové – z ABS (většinou se používá u elektrických sekaček)
  • plechové – z ocelového plechu
  • slitiny hliníku – velmi kvalitní a lehké

Plastové sekačky na trávu nevydrží tolik jako plechové či téměř nezničitelné hliníkové. Při nadměrném přetěžování se plastové sekačky přehřívají a kroutí, vysoké vibrace narušují stabilitu stroje a dochází k vymezování vůlí v pouzdrech a guferech po několika sezónách se bude sekačka jevit jako po desetiletém používání. Chtějte vždy sekačku s koly opatřenými kuličkovými ložisky. Kuličková ložiska usnadňují výrazně pohyb a manipulaci se sekačkou. Většinou bývají dnes již standardní výbavou všech sekaček s pojezdem. Oproti tomu kluzná nejsou výraznou závadou u sekaček bez pojezdů, která jsou díky nim o něco lehčí.

Který benzínový motor upřednostnit?

Motor bývá základním kamenem každé sekačky, je jím poháněn pomocí hřídele žací nůž a pomocí převodů i pojezd. Typů motorů pro rotační sekačky je spousta. Sekačky bývají opatřeny čtyřtaktními motory. Mezi nejznámější patří američtí zástupci Briggs and Stratton nebo Kohler. Těmito motory jsou vybaveny vysoce kvalitní sekačky GTM profesional nebo Weibang. Pokud se rozhodnete pro sekačky osazené těmito motory, určitě to bude dobrá volba.

U motorů, které jsou mazány rozstřikem oleje, počítejte s tím, že je nemůžete používat při práci ve velmi zvlněném terénu. Motor může být nedostatečně mazán nebo může dojít k přelití oleje v motoru a k jeho následnému poškození což vždy znamená nemalou a zbytečnou investici do opravy.

Sekačky na trávu s pojezdem nebo bez pojezdu a s funkcí Redy start?

Vše záleží na tom, jak velkou zahradu máte, zda si chcete u sekání zahrady odpočinout nebo je to pro vás naopak jediná z mála fyzických námah, které váš organizmus vykonává. Pokud chcete sekáním trávy hubnout, doporučuji jednoznačně sekačku na trávu bez pojezdu, pro všechny ostatní pojezd.

Pojezd sekaček je konstruován tak, že na unášeči klikové hřídele, na které je osazen žací nůž, je napojen řemen. Ten je propojen malou šnekovou převodovku v zadní části rotační sekačky. Vždy vybírejte sekačku se zadním pohonem kol, těm s předním se raději vyhněte.

Některé sekačky na trávu jsou vybaveny několika rychlostmi pojezdu. Jedná se o sekačky vyšší cenové kategorie většinou přesahující 11 tisíc korun. Některé rotační sekačky na trávu jsou osazeny motory Briggs a Stratton s funkcí Redy Start. Jsou to některé sekačky na trávu Vega, Weibang a GTM SP. Funkce Redy Start usnadňuje velice snadně nastartovat sekačku na trávu tím, že startovací lanko neklade téměř žádný odpor. Tuto funkci ocení především ženy.

Údržba sekačky na trávu prodlužuje životnost

Pravidelně kontrolujte a měňte olej. Výměna oleje by měla být provedena vždy na konci sezóny před zakonzervováním sekačky na zimu. Výměnou oleje odstraníte z motoru nečistoty, které při pouhém dolívání v motoru zůstávají. Pokud se chystáte olej měnit, nastartujte sekačku a motor nejprve zahřejte na provozní teplotu. Po jeho vypnutí, vypustíte olej buď pomocí vypouštěcího šroubu, nebo otočením sekačky na bok a olej vyteče napouštěcím hrdlem. Postupujte vždy podle návodu a dodržujte bezpečnostní pokyny. Pokud je sekačka na trávu vybavena olejovým filtrem vyměňte současně s olejem i olejový filtr.

Výměna a kontrola vzduchového filtru. Tak jako se mění a kontroluje olej, kontrolujte, čistěte a měňte pravidelně i vzduchové filtry motorů benzínových rotačních sekaček. Vzduchové filtry jsou buď papírové, nebo molitanové. Mějte na paměti, že zanesený vzduchový filtr má za příčinu nedostatečný přívod vzduchu do karburátoru sekačky a tím pádem dochází ke snížení výkonu a nadměrnějšímu opotřebování motoru sekačky.

Zapalovací svíčka. Pravidelně kontrolujte a čistěte zapalovací svíčku. Společně s výměnou oleje a vzduchového filtru na konci sezóny vyměňte i zapalovací svíčku motoru sekačky. Pravidelná silná jiskra vede ke snadnému startování sekačky, spoří palivo a snižuje opotřebení motoru.

Čištění zaschlé trávy: pokud je na skeletu sekačky větší množství zaschlé trávy, je potřeba tyto nečistoty odstranit. Je vhodné sekačku umístit na sekačkový stojan pro snadnější přístup ke spodní části sekačky. Pokud stojan nemáte k dispozici, sekačku nakloňte na zadní kola tak, že přední budou ve vzduchu. Sekačku nenaklápějte do stran, hrozí tím přelití oleje do vzduchového filtru nebo výfuku a tím i poškození motoru sekačky. Zaschlou trávu nejlépe odstraníte pomocí dřevěného nebo plastového kolíku. Lze použít i kartáč a vodu. Nedoporučujeme používat k mytí vapku.

Postupujte vždy podle pokynů uvedených v návodu a dodržujte bezpečnostní pravidla.

Nádrž a palivový systém. Každá benzínová rotační sekačka potřebuje pro svůj provoz kvalitní a čerstvé palivo. Benzín Natural 95 je skladovatelný max. do šesti týdnů od výroby. Po uplynutí této doby dochází ke snížení zápalnosti benzínu. Ze sekačky na podzim odčerpejte všechen zbylý benzín z nádrže. Sekačku nastartujte a nechte vyhořet i zbylý benzín z karburátoru tak, že dojde k zastavení chodu sekačky. Na jaře použijte opět čerstvě natankované palivo. Benzín do sekačky na trávu je vhodné skladovat v 5 litrovém kanistru, palivo se tak častěji mění což výrazně prozpívá chodu motoru a celkové kondici sekačky.

Údržba žacího nože a jeho broušení: Hlavním předpokladem pro rovně střižený trávník je ostrý a vyvážený žací nůž. Nesprávně vyvážený nebo dokonce prohnutý žací nůž se nevhodně projevuje vyššími vibracemi vaší zahradní sekačky. Naprosto nevhodný je žací nůž s prasklinami ulomenými částmi nebo jinak zjevně mechanicky poškozený. Takový nůž doporučujeme bezodkladně vyměnit za nový. Při čištění žacího nože nebo při jeho výměně postupujte přesně podle návodu a dodržujte bezpečnostní pravidla.

Před nákupem sekačky na trávu používejte vždy následující pravidla

Pokud se rozhodnete pro nákup rotační sekačky na trávu přes internet, zpravidla se vám nedostane odborného výkladu a předvedení stroje o to pečlivěji věnujte pozornost přiloženému návodu. Seznamte se s funkcemi sekačky i motoru, s pravidly bezpečnosti práce při manipulaci se sekačkou, s palivem a mazacími prostředky. Nevhodné zacházení je totiž drtivou většinou všech záručních poruch v prvním půlroce užívání.

Mezi oprávněné reklamace sekaček nepatří například poškození klikové hřídele a motoru, ke kterému dochází při nárazu nože na kameny, okraje chodníků a obrubníků. Další příčinou, při které nebývá uznán nárok na záruční opravu je přidření nebo zadření motoru z důvodu nedostatečného mazání. K tomu dochází, pokud se sekačkou pracujete delší dobu v příliš nakloněné poloze. Rovněž dbejte na používání předepsaného paliva a vhodného oleje.